02. June 2022

62. Zlín Film Festival – tentokrát i v Zikmundově vile

Ve dnech 26. června – 1. července 2022 Zlín po dvaašedesáté ožil filmem pro děti a mládež. Díky podpoře Fondů EHP se letos program filmových profesionálů odehrával i v prostorách Zikmundovy vily.

Domov cestovatele Miroslava Zikmunda si přišlo v průběhu Zlín Film Festivalu prohlédnout téměř 80 hostů. Kromě herců, producentů a festivalových porotců do vily zavítal například trojnásobný mistr světa a bývalý světový rekordman v desetiboji, Tomáš Dvořák, konzulka Ukrajiny, paní Anna Proshko nebo Michal Stehlík a Martin Groman, kteří v průběhu prohlídky natočili speciální díl svého podcastu Přepište dějiny.

Zikmundova vila má k audiovizi blíž, než se na první pohled může zdát. Projektant domu, firma Baťa a. s. v čele s Janem Antonínem Baťou postavila ve Zlíně vlastní filmové ateliéry. První obyvatel vily, okresní hejtman Josef Januštík byl členem výboru prvních zlínských Filmových žní a členem čestného výboru jejich druhého ročníku. První soukromý majitel domu na Nivách, Elmar Klos, se živil jako filmový režisér a scenárista. Za snímek Obchod na korze byl i se svým kolegou Jánem Kadárem oceněn soškou Oscara. Ve filmové tvorbě, ovšem tentokrát v oblasti cestopisu a reportáží, měl významné postavení i druhý majitel vily, Miroslav Zikmund, který společně s parťákem Jiřím Hanzelkou natočil 4 celovečerní a 147 krátkých filmů. Festivaloví hosté se tak měli možnost seznámit nejen s unikátní architekturou, ale také s historií filmové tradice, která má ve Zlíně bezmála 100 let.

Do you want to receive news about the events in Zikmund's villa?

  Opening hours

  The grounds of Zikmund's Villa are accessible during scheduled tours or during public events, and only for persons with a valid ticket. This can only be purchased online on these pages (does not apply to events where free entry is listed).

  Area of Zikmund's villa

  Contact form

   * required fields