24. June 2022

Zikmundovou vilou se prošly boty, které vidí, slyší a mluví

Zlín v roce 2022 slaví 700 let od první písemné zmínky. Umělkyně Kateřina Šedá u této příležitosti realizuje projekt Z nohy na nohu, který prostřednictvím speciálního páru obuvi zaznamenává dění ve městě, a to 700 hodin v kuse. Dobrovolníci, kteří s obuví procházejí známá i méně tradiční místa, navštívili v průběhu června také Zikmundovu vilu.

„Chtěli jsme k oslavám významného jubilea města Zlín přispět, proto jsme se do projektu zapojili v roli partnera. Díky tomu se čtyři účastníci mohli exkluzivně podívat do prostor kulturní památky, která je zatím veřejnosti nepřístupná,“ uvedla ředitelka Nadačního fondu Zikmundova vila, Magdaléna Hladká, která současně dodala, že tato aktivita byla možná i díky podpoře Fondů EHP.

Umělecký záměr projektu objasňuje Kateřina Šedá následovně: „Boty ke Zlínu patří. Nejde jen o historii úspěšné společnosti Baťa a z ní vycházející koncepci města; Zlín se stal také domovem cestovatelské dvojice Zikmund a Hanzelka a byl i místem, kde začal běhat čtyřnásobný olympijský vítěz ve vytrvalostním běhu, Emil Zátopek. Při vší úctě k jiným oborům, právě oni jsou dodnes symbolem Zlína a ať se nám to líbí nebo ne, zůstává velkým tématem současnosti, jak s touto špičkou udržet krok.

Při výročí města si často klademe otázku, kam současná společnost směřuje, kam míří její kroky a jakým způsobem je ovlivnit. Cesta do budoucna už ale není lemovaná jen opravenými silnicemi a novou výstavbou, objevily se na ní i obavy ze ztráty věcí, které nám dřív přišly samozřejmé. Postupně se ukazuje, že nestačí opravit náměstí, aby se na něm lidé více potkávali, nestačí ani opravit chodníky, abychom našli správný směr. Ke štěstí nám nepomůže větší auto, ale to, že v tom stávajícím svezeme souseda. Nepotřebujeme větší domy, ale více chuti je společně sdílet. Nikdo z nás nepotřebuje ani deset párů bot – stačí jedny, které nás svedou dohromady. A právě takové jsme vytvořili!“

Zájemci, kteří chtějí sledovat místa, kterými se boty v těchto dnech prochází, mohou až do konce června sledovat on-line přenos z jejich kamer na stránkách www.znohynanohu.cz.

Do you want to receive news about the events in Zikmund's villa?

  Opening hours

  The grounds of Zikmund's Villa are accessible during scheduled tours or during public events, and only for persons with a valid ticket. This can only be purchased online on these pages (does not apply to events where free entry is listed).

  Area of Zikmund's villa

  Contact form

   * required fields