07. září 2023

Životní rozhledy spisovatelky Aleny Bartošíkové a horolezce Jindřicha Martiše (in memoriam) beseda 1. 11. 2023

Besední setkání s literární četbou a cestopisným ohlédnutím. Alena Bartošíková (1943) je regionální spisovatelka zaměřující se na témata inspirovaná prostředím, kulturou a lidmi jihovýchodní Moravy. Její zájem osciluje mezi vlastivědou, národopisem a historií. Důraz klade také na reflexi života člověka v krajině. Je také autorkou publikace o sportovních legendách ze Slovácka a Zlínska (2017). Jednu z kapitol v ní věnovala tragicky zesnulému horolezci Jindřichu Martišovi (1952 – 1997), s nímž autorku pojilo dlouholeté přátelství.

Alena Bartošíková je autorkou řady kratších textů (např. pro časopisy ABC, Český dialog nebo Malovaný kraj) i publikací. Čtenáře zaujala povídkami ze železničního prostředí, pověstmi z moravských Kopanic nebo knihami o studánkách a pramenech Bílých Karpat. Jindřich Martiš patřil k předním čs. horolezcům 80. a 90. let. Zdolal řadu světových vrcholů a zúčastnil se spolu s cestovatelem Ladislavem Gulikem také mimořádné výpravy do nepřístupných pralesů Nové Guineje. Na základě ní vznikla kniha Legenda o prvom kanibalovi a také dokumentární film Tajomné Mamberámo.

Besedu doplněnou četbou a filmovými ukázkami bude moderovat filmový historik PhDr. Petr Slinták.

Akce se koná s podporou Fondů EHP 2014–2021, bude z ní pořizován foto záznam.

Datum:
01. 11. 2023, 17:30
Vstupné :
150,00 Kč
Místo konání :
Zikmundova vila
Přístup do vily možný od :
17:15 h (horní i spodní brankou)
Parkování :
Vila je přístupná pouze pro pěší. Pro parkování využijte volná místa v ulici Pod Nivami nebo parkoviště u MHD Cigánov.
Počet volných míst:
6/30

Chcete dostávat zprávy o dění v Zikmundově vile?

  Otevírací doba

  Areál Zikmundovy vily je přístupný v čase vypsaných prohlídek nebo v době konání veřejných akcí, a to pouze pro osoby s platnou vstupenkou. Tu lze zakoupit výhradně online na těchto stránkách (neplatí u událostí, kde je uveden volný vstup).

  Areál Zikmundovy vily

  Kontaktní formulář

   * povinné údaje