Příběh
Zikmundovy vily

Nejdřív baťovský dům a bydliště prvního hejtmana zlínského okresu Josefa Januštíka. Na čas majetek oscarového režiséra Elmara Klose. Následně domov cestovatele Miroslava Zikmunda. A dnes? Kulturní památka protkaná příběhy, se kterými se jinde nesetkáte. Adresa: Zlín.

Vše začalo vznikem zlínského okresu

Původně funkcionalistický dům nechal postavit v letech 1934–1935 na zlínských Nivách Baťův podpůrný fond jako služební byt pro prvního hejtmana nově vzniklého zlínského okresu, vládního radu, JUDr. Josefa Januštíka. Ten v domě bydlel v (pravděpodobně bezplatném) pronájmu se svojí ženou Marií do roku 1953, a to navzdory skutečnosti, že objekt už v roce 1942 koupil od firmy Baťa a. s. režisér a scenárista Elmar Klos. Pozdější držitel filmového Oscara byl totiž synem Marie Januštíkové z prvního manželství. I když Klos udělal na Nivách některé úpravy, sám zde nežil.

 

Pak se objevil Miroslav Zikmund

Vývoj politických událostí a pracovní povinnosti donutily Elmara Klose i manžele Januštíkovy se ze Zlína odstěhovat. V roce 1953 tak Elmar Klos prodal nemovitost Miroslavu Zikmundovi, se kterým jej propojil filmař Jaroslav Novotný. Ve spolupráci s Novotným totiž Zikmund s Hanzelkou právě připravovali ve zlínských ateliérech své celovečerní filmy z první tzv. africké expedice.

Marie a Josef Januštíkovi (zdroj: Elmar Kloss - osobní archiv)

Dům prošel rozsáhlou adaptací

Miroslavu Zikmundovi na Nivách učarovala především vzrostlá zahrada. V rozhodování o koupi tak měl rychle jasno. Po uzavření smlouvy se společně s architektem Zdeňkem Plesníkem ihned pustil do rekonstrukce. Vnitřní vybavení domu navrhl architekt Plesník ve spolupráci s designérem Miroslavem Navrátilem. Oba se přitom řídili konkrétními požadavky nového majitele vily. Výsledek je tak odrazem spolupráce všech tři mužů.

 

Cestovatel strávil na Nivách téměř 70 let

První rok bydleli v domě mimo čerstvě sezdaných manželů Zikmundových i novomanželé Hanzelkovi. Ti si souběžně pořídili stavební parcelu v sousedství. Projekt stavby své vily zadali rovněž architektu Plesníkovi. Zatímco Hanzelkovi však zlínský domov opustili už v roce 1958, Miroslav Zikmund na Nivách žil až do prosince 2016, kdy začalo jeho postupné přestěhování na druhý konec Zlína, k životní partnerce Marii Macalíkové. V roce 2020 se cestovatel rozhodl vilu definitivně opustit a prodat ji Čestmíru Vančurovi, zlínskému podnikateli a mecenáši.

Miroslav Zikmund, Jiří Hanzelka a Jaroslav Novotný při pracovní poradě na Nivách. (Zdroj: Blesk.cz)

Vila dorostla mezi ikony poválečné architektury

I když od přestavby domu na zlínských Nivách uplynulo téměř 70 let, stojí dnes v takřka nezměněné podobě. Kompletně zachovaný je také interiér, kterému vévodí ohýbaný nábytek, tisíce knih a stovky předmětů získaných z cest po celém světě. Díky své nedotčenosti a unikátnosti byl za přispění architekta Petra Všetečky objekt včetně zahrady v roce 2000 zapsán na seznam nemovitých kulturních památek ČR.

Kredit: Onomono Photography
Kredit: Onomono Photography

Začala se psát nová kapitola

Při prodeji vyjádřil Miroslav Zikmund přání, aby se ve vile i nadále žilo, pracovalo, tvořilo. Prostor totiž sloužil dlouhá léta jako útočiště umělců, spisovatelů a dalších aktérů disentu. (Dům často navštěvoval etnograf a folklorista Karel Pavlištík, nositel tradice lidových řemesel František Zuska, malíř a grafik Josef Ruszelák i další Zikmundovi přátelé nejen ze Zlína. Mezi hosty ale patřil i Václav Havel, Soňa Červená, Ludvík Vaculík, manželé Zátopkovi, režisér Miloš Forman a řada dalších.) Nejen proto se Čestmír Vančura rozhodl založit nadační fond, který nyní o vilu v souladu s přáním Miroslava Zikmunda pečuje.

Miroslav Zikmund při návštěvě své vily v srpnu 2021. (Kredit: Jakub Špaňhel)

Chcete dostávat zprávy o dění v Zikmundově vile?

  Otevírací doba

  Areál Zikmundovy vily je přístupný v čase vypsaných prohlídek nebo v době konání veřejných akcí, a to pouze pro osoby s platnou vstupenkou. Tu lze zakoupit výhradně online na těchto stránkách (neplatí u událostí, kde je uveden volný vstup).

  Areál Zikmundovy vily

  Kontaktní formulář

   * povinné údaje