Zahrada

Zikmundovu vilu obklopuje zeleň o výměře 8 700 m2. Na jejím zakládání se v letech 1934–1935 aktivně podílela první obyvatelka domu, Marie Januštíková. Podoba exteriéru, který ve 30. a 40. letech tvořila užitková i okrasná část, není bohužel jako celek zdokumentovaná. Představu si můžeme utvořit jen z několika dílčích fotografií.

Počátky zahrady

Doložitelné je až osázení pozemku po roce 1942, kdy jej odkoupil Elmar Klos. V průběhu následujících 11 let byla zahrada doplněna o 60 jehličnatých stromů, 8 rynglí, 11 třešní, 5 višní, 5 švestek, 2 broskve, 25 angreštů a 15 rybízů. Do okrasné části nechal přisadit tamaryšek, 2 smuteční smrky, 52 růžových keřů, 6 tújí, popínavou glycínii a mičurinskou růži. V prostoru pod arkýřem byl navíc zbudován malý bazén.

Zdroj: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, Archiv H+Z

Ze zahrady k lesoparku

Vzrostlá zahrada je hlavním důvodem, proč se na Nivy přestěhoval v roce 1953 cestovatel Miroslav Zikmund. Ten nechal exteriér na doporučení architekta Zdeňka Plesníka upravit do podoby lesoparku. Díky detailní evidenci, kterou si o údržbě pozemku od začátku vedl, můžeme dnes přesně sledovat proměnu zdejší zeleně po období téměř sedmdesáti let. Z výraznějších změn, které Miroslav Zikmund na zahradě realizoval, je možné zmínit kromě pořízení nového stromoví např. předláždění několika úzkých kamenných chodníčků nebo vytvoření kaskádových teras osázených jabloněmi v západní části.

Kredit: Onomono Photography

Stejně jako vila samotná, i přiléhající zahrada patří od r. 2000 mezi kulturní památky ČR.

Kredit: Onomono Photography

Chcete dostávat zprávy o dění v Zikmundově vile?

  Otevírací doba

  Areál Zikmundovy vily je přístupný v čase vypsaných prohlídek nebo v době konání veřejných akcí, a to pouze pro osoby s platnou vstupenkou. Tu lze zakoupit výhradně online na těchto stránkách (neplatí u událostí, kde je uveden volný vstup).

  Areál Zikmundovy vily

  Kontaktní formulář

   * povinné údaje