27. října 2022

V Zikmundově vile začaly komentované prohlídky pro veřejnost

Ilustrační foto. Den otevřené zahrady (24. 4. 2022). Zdroj: Zlínský architektonický manuál, kredit: Petr Willert

Nadační fond Zikmundova vila zahájil 27. 10. 2022 prodej vstupenek na komentované prohlídky. Vstupenky lze koupit přes webové stránky fondu. Pro návštěvníky je nachystáno i překvapení. Některé prohlídky povede nevlastní dcera Miroslava Zikmunda, Jana Macalíková. Zpřístupnění kulturní památky bylo možné i díky podpoře Fondů EHP (Evropského hospodářského prostoru).

Necelý rok od rozloučení s cestovatelem Zikmundem se veřejnost může podívat do míst, kde strávil většinu svého života. Dveře jeho zlínské vily se počínaje říjnem otevřely hostům, kteří ji budou mít možnost navštívit zpravidla jedenkrát měsíčně. Během prohlídkového dne se domem projdou vždy čtyři šestičlenné skupiny, a to obvykle v časech 9:30, 11, 13 a ve 14:30 hodin. „Kapacita skupiny je předurčena možnostmi interiéru. Návštěvníci totiž vkročí nejen do velkorysého přízemí s knihovnou a s exponáty z cest, ale vystoupají i do komornějšího patra – do soukromých prostor, které dosud sloužily jen Miroslavu Zikmundovi a jeho nejbližším,“ vysvětlila Magdaléna Hladká, ředitelka Nadačního fondu Zikmundova vila.

Do legendární pracovny a soukromé ložnice budou hosté pouze nahlížet. „Vycházíme ze zvyklosti Mirka Zikmunda, který do své pracovny hosty nepouštěl. Ctíme toto rozhodnutí. Chceme tak zároveň uchovat genia loci místa, které v sobě nejintenzivněji nese Mirkův otisk,“ uvedl Čestmír Vančura, předseda nadačního fondu a současný majitel Zikmundovy vily. Rozlehlá zahrada bude účastníkům komentované prohlídky naopak přístupná bez omezení.

Vstupenky v jednotné výši 400 Kč na osobu jsou již v prodeji. Jejich nákup je možný výhradně online, a to na stránkách www.zikmundovavila.cz. Na tomto webu je uveden i přehled vypsaných termínů, popis prohlídkového okruhu a další nezbytné informace. Termíny bude nadační fond na stránkách průběžně doplňovat. Podle Vančury cestovatel Zikmund nechtěl ze svého domu dělat řadovou atrakci, čemuž odpovídá i četnost prohlídek. Vzhledem k dosavadnímu vysokému zájmu je tak pravděpodobné, že si někteří budou muset na zážitek chvíli počkat – obdobně, jako je tomu například u vily Tugendhat.

Ve Zlíně však mají pro návštěvníky připravený bonus. Některé skupiny domem provede přímo dcera životní partnerky Miroslava Zikmunda, Jana Macalíková. Hosté budou mít možnost zeptat se jí třeba na zajímavosti z cestovatelova soukromého života. „Bude mi ctí provázet touhle vilou, kterou znám od malička, a navíc to cítím vůči Mirkovi jako milou povinnost a malou splátku za vše, co pro nás udělal,“ komentovala spolupráci na zpřístupnění vily Macalíková. „Věříme, že tuto přidanou hodnotu veřejnost ocení,“ dodal Vančura.

Ikonický dům, který byl postaven ve 30. letech firmou Baťa jako služební byt pro prvního hejtmana zlínského okresu Januštíka, jedenáct roků patřil oscarovému režisérovi Klosovi a téměř 70 let byl domovem cestovateli Zikmundovi, se ve formě komentovaných prohlídek otevírá veřejnosti historicky poprvé. Díky péči dosavadních majitelů je zachován v nadstandardně dobré kondici. Uvnitř vily se nachází vybavení z 50. let, kdy objekt prošel adaptací pod vedením architekta Zdeňka Plesníka. Zůstala zde i ucelená kolekce nábytku od designéra Miroslava Navrátila nebo Zikmundovy osobní předměty. „Kromě nezbytného zabezpečení jsme interiér domu prohlídkám nepřizpůsobovali. Vše je 100% autentické, původní. Návštěvník neuvidí umělou expozici, ale prostor v podobě, jak si ho zabydlel Miroslav Zikmund. I proto ve vile snadno získáte pocit, že slavný cestovatel jen na chvíli odešel a co nevidět se opět vrátí,“ uzavírá Hladká.

Chcete dostávat zprávy o dění v Zikmundově vile?

  Otevírací doba

  Areál Zikmundovy vily je přístupný v čase vypsaných prohlídek nebo v době konání veřejných akcí, a to pouze pro osoby s platnou vstupenkou. Tu lze zakoupit výhradně online na těchto stránkách (neplatí u událostí, kde je uveden volný vstup).

  Areál Zikmundovy vily

  Kontaktní formulář

   * povinné údaje