26. března 2024

Architektura jako dialog: Josef Pleskot o vztazích a prostoru (beseda 16.4.)

Přidejte se k nám na besedu, kde architekt Josef Pleskot a jeho kolega Norbert Schmidt představí knihu „Josef Pleskot. Rozhovory 1989–2019“. Rozprava a následná otevřená debata nabídnou pohled do přemýšlení Josefa Pleskota o architektuře, jejích sociálních vazbách a interakcí s konkrétním prostředím. Prostřednictvím rozhovorů kniha odkrývá nejen Pleskotův osobitý přístup k navrhování, jak se vyvíjel během posledních třiceti let, ale je i obecnější sondou do vývoje současné české architektury.

Josef Pleskot (*1952) patří mezi nejvýznamnější současné české architekty. Od roku 1991 vede vlastní architektonickou kancelář AP atelier. Pleskot je držitelem řady ocenění včetně Grand Prix Obce architektů. V roce 2009 byl v odborné anketě organizované časopisem Reflex zvolen nejvýznamnější osobností české architektury dvacetiletí 1990–2009. V posledních letech je vysoce hodnocena jeho rozsáhlá konverze areálu Vítkovických železáren v Ostravě s multifunkční aulou Gong, vysokou pecí Bolt Tower a Trojhalím Karolina. Za Svět techniky získal cenu Architekt roku 2014. Mezi další významné realizace patří rekonstrukce Lvího dvora a průchod valem Prašného mostu na Pražském hradě, ústředí ČSOB v Praze – Radlicích, Vinařství Sonberk v Popicích, revitalizace Zámeckého návrší a Regionálního muzea v Litomyšli nebo lávky v Písku, Ostravě a Mladé Boleslavy. Je známý svým zaměřením na společenskou roli architektury, což odráží jeho hluboký zájem o vytváření prostorů, které podporují smysluplné vztahy a spojení s místem.

Norbert Schmidt (* 1975) je architekt, kurátor, redaktor revue Salve a vedoucí Centra teologie a umění při KTF UK. Zabývá se projektováním a problematikou vztahu architektury, umění a teologie. Publikuje články v odborných i populárních médiích. Pracuje v AP atelieru. Inicioval vydání knihy „Josef Pleskot. Rozhovory 1989–2019“, kterou připravil společně s Karolinou Jirkalovou.

Akce se koná s podporou Fondů EHP 2014–2021, bude z ní pořizován video záznam

Datum:
16. 04. 2024, 17:30
Vstupné :
150,00 Kč
Místo konání :
Zikmundova vila
Přístup do vily možný od :
17:15 h (horní i spodní brankou)
Parkování :
Vila je přístupná pouze pro pěší. Pro parkování využijte volná místa v ulici Pod Nivami nebo parkoviště u MHD Cigánov.
Počet volných míst:
0/10

Chcete dostávat zprávy o dění v Zikmundově vile?

  Otevírací doba

  Areál Zikmundovy vily je přístupný v čase vypsaných prohlídek nebo v době konání veřejných akcí, a to pouze pro osoby s platnou vstupenkou. Tu lze zakoupit výhradně online na těchto stránkách (neplatí u událostí, kde je uveden volný vstup).

  Areál Zikmundovy vily

  Kontaktní formulář

   * povinné údaje